Güllerbahcesi
SITEMIZE BEDAVA ÜYE OLUN HER TÜRLÜ BILGIDEN SIZDE YARARLANIN IYI EGLENCELER

Dogumdan sonra Lohusalik

Aşağa gitmek

sorum var Dogumdan sonra Lohusalik

Mesaj tarafından alemsin_valla_ya_sen Bir Çarş. 16 Nis. 2008, 14:19

Doğumdan sonraki altı haftalık dönem, kadının gebelik ve doğumla birlikte yaşadığı fizyolojik değişikliklerin etkileri­nin giderek azalması ve bedenin gebelikten öncesi normal haline dönme süredir Dilimizde buna lohuşalık denilir ve bu süre kırk günlük bir süre olarak tanınır.

Lohusalıkta görülen en önemli değişik­lik, gebelikle birlikte genişleyip açılmış olan dölyatağının eski boyutlarına dön­mesidir. Emzirme, dölyatağı kaslarını harekete geçirdiği için bu. organın eski haline dönmesine yardımcı olur. Bu süre içinde dölyolundan gelen kanama, kısa bir sürede hafif pembe bir akıntıya dönüşür. Doğumdan 2-3 hafta sonra akıntı kahve rengi olur. Ancak kanama­nın uzaması halinde bir hekime baş vurmak gerekebilir. Yeniden cinsel birleşmede bulunabilmek için bu altı

haftanın sona ermeŞı beklenir. Doğumdan;4-10 gân .sonra bazı kadın­larda depresyon groi,’bir ‘ruhsal durum görülür. Bu sırada İcadın aşırı duyarlıdır. Sık sık ağlama iöbetleri geçirir. Bu ruhsal durum, anfıe: olmanın getirdiği büyük değişiklikler, yeni sorumluluklar ve bunlara baş edebilme kaygılarıyla bir ölçüde bağlantılıdır. Bir yandan da bedenin doğumla birlikte geçirdiği ani hormon değişikliği önemli bir etmendir. Halk arasında lohı^salıkla ilgili inanış ve gelenekler arasında lohusayı hiç yalnız bırakmama, al basması vb. durumlara karşı büyüler, tütsüler uygulama alış­kanlıkları vardır: JBütün. bunlar aslında bu büyük bedensel değişikliğin ruhsal sonuçlarına karşı, bir takım önlemler olarak anlaşılmalıdır.

***********************************************
Lilypie First Birthday tickers
avatar
alemsin_valla_ya_sen
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5591
BASARI PUANI : 23125
Kayıt tarihi : 23/03/08
Yaş : 38
Nerden : isvicre

http://www.gullerbahcesi.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz