Güllerbahcesi
SITEMIZE BEDAVA ÜYE OLUN HER TÜRLÜ BILGIDEN SIZDE YARARLANIN IYI EGLENCELER

Join the forum, it's quick and easy

Güllerbahcesi
SITEMIZE BEDAVA ÜYE OLUN HER TÜRLÜ BILGIDEN SIZDE YARARLANIN IYI EGLENCELER
Güllerbahcesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BALIKLI BEBEK CORBASI

BALIKLI BEBEK CORBASI Empty BALIKLI BEBEK CORBASI

Mesaj tarafından GurbetGuzeli Cuma 05 Haz. 2009, 16:47

Balıklı Bebek Çorbası

Benim oğlum balık yemeyen çocuklardan,ağzına alınca tükürüyor,tamamen duygusal olduğunu düşünüyorum.Balıkların yakalandığı hikayelerde suratı değişiyor.Bende ona nasıl balık yedirebilirim diye araştırırken internette bu balık çorbasını görmüştüm,tarifi biraz değiştirdim ve evde herkesin sevdiği lezzetli bir balık çorbası ortaya çıktı.
Bebek beslenmesinde balığa muhakkak yer vermek gerektiğini uzmanlar söylüyor.Balığın ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz.Bebekler için balık seçerken beyaz etli ve deniz balığı olmasına dikkat edin,çiftlik balıklarından uzak durun bence.Ben bu tarifte dil balığı kullandım,oldukça pahalı ancak 200 gramlık küçük bir balık işinizi görür.Büyük bir balık alarak parçalatabilir ve dolaba koyabilirsiniz.Dil balığı bebeklere en çok önerilen balık türü.

• Balıklı Bebek Çorbamızın Malzemeleri:
  • 200 gram dil balığı
  • 1 küçük havuç
  • 1 küçük patates
  • 1 avuç doğranmış dereotu ve maydanoz
  • 1/4 küçük kırmızı soğan
  • 1 ,5 yemek kaşığı kırmızı mercimek
  • 300 ml sıcak su

Balık çorbasının yapılışı:
Balığı iyice yıkayıp üstünü geçecek kadar su ile tencereye koyun ,balık kaynamadan beyazlaşır beyazlaşmaz o suyu dökün ve tencereye tekrar 300 ml sıcak su koyarak balığı pişirin.Balığın piştiğini bir çatalla anyabilirsiniz yaklaşık 10 dakikada pişiyor.Pişen balığı tencereden çıkarıp suyunu süzün ki suda kılçık kalmasın.
Tencerede az yağda soğanı hafifçe kavurun ardından sırasıyla havuç ve patatesi katın.Birkaç dakika çevirdikten sonra balık suyunu ilave edin. Su kaynayınca içine otları ve mercimeği koyun,kapağı kapalı olarak kısık ateşte pişirin.Bu arada haşladığınız balık etini ayıklayıp pişmeye yakın tencereye ilave edin.Çorba pişince blendırdan geçirerek bebeğinize yedirin ,afiyet olsun.(pişirme esnasında su az gelirse sıcak su ilave edin)
GurbetGuzeli
GurbetGuzeli
Yönetici
Yönetici

BASARI PUANI : 24704

http://www.gullerbahcesi.com

- Similar topics