Güllerbahcesi
SITEMIZE BEDAVA ÜYE OLUN HER TÜRLÜ BILGIDEN SIZDE YARARLANIN IYI EGLENCELER

Join the forum, it's quick and easy

Güllerbahcesi
SITEMIZE BEDAVA ÜYE OLUN HER TÜRLÜ BILGIDEN SIZDE YARARLANIN IYI EGLENCELER
Güllerbahcesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GULLER BAHCESININ GULLERI LÜTFEN OKUYUN DUA HAKKINDA.....

4 posters

süper GULLER BAHCESININ GULLERI LÜTFEN OKUYUN DUA HAKKINDA.....

Mesaj tarafından GurbetGuzeli C.tesi 06 Şub. 2010, 16:21

Sual: Her dua kabul olur mu? Kabul edilmeyen dua olur mu?

CEVAP

Günah olmayan ve şartlarına uygun yapılan her dua kabul olur. Allahü teâlâ kendisine açılan eli boş çevirmekten hayâ eder. Kur’an-ı kerimde Allahü teâlâ, (Bana dua edin, kabul edeyim) buyuruyor. (Mümin 60)

Allahü teâlâ, kabul etmese böyle buyurur mu? (Ben dua ediyorum; ama kabul olmuyor) demek yanlıştır. Onunki de kabul olmuştur. Mesela o kimse bir araba ister de, Allahü teâlâ ona bir ev ihsan edebilir. O, arabayı alamadığı için duam kabul olmadı zanneder. Duası sayesinde başına gelecek büyük bir bela önlenmiş olabilir. Yahut dua sayesinde günahları affedilmiş olur veya ahirette çok büyük ihsanlara kavuşur. Bu kabul edilme hususu, bir hadis-i şerifte şöyle açıklanıyor:

(Meşru olarak dua eden mümin, şunlardan birine muhakkak kavuşur: Kabul olur veya kabul edilmiş bir ibadet sevabı alır ve âhirette büyük nimetlere kavuşur. Günahları affedilir veya iyilikleri artar yahut önlenmesini istediği o kötülüğün bir benzerinden onu kurtarır. O halde dua etmeye devam edin! Allah’ın ihsanı boldur. Dünyada duası kabul olanlar, duası dünyada kabul olmayanlara, ahirette verilen nimetleri görünce, “keşke, bizim de dünyada dualarımız hiç kabul olmasaydı” diyeceklerdir.) [Deylemi, Hâkim]

Peygamber efendimiz anlatır:

Allahü teâlâ bir kulunu severse veya onun sevgili bir kul olmasını isterse, üstüne bardaktan boşanırcasına musibet yağdırır, onun üzerine ardı ardına belalar gönderir. Bu kimse dua ederse, Cebrail aleyhisselam, (Yâ Rabbi, bu sevgili kulun istediğinin verilmemesinin hikmeti nedir?) diye sorunca, Allahü teâlâ, (Ben onun sesini dinlemeyi seviyorum, bırakın, duaya devam etsin!) buyurur. Kul, ya Rabbi der, Allahü teâlâ, (Söyle, her istediğini vereceğim ve memnun edeceğim. İzzetime yemin ederim, ne dua edersen kabul edeceğim, ne istersen vereceğim; ancak bu isteklerini ya dünyada veya ahirette veririm, ahirette verirsem daha üstününü verir, daha büyük belaları üzerinden def ederim) buyurur.

Kıyamet günü, teraziler kurulur, namaz ehli getirilir, karşılığını tam alırlar. Oruç tutanlar getirilir, karşılığını tam alırlar. Zekât ehli getirilir, onlar da karşılığın tam alırlar. Hac ehli getirilir, onlar da karşılığını tam alırlar. Belaya, musibete uğrayanlar getirilir, onlar için terazi kurulmaz, ücretleri, mükâfatları tartısız, hesapsız bol bol verilir. Bunlara verilen sevabların büyüklüğünü görenler, (Keşke bizim de dünyada vücutlarımız makaslarla doğransaydı da, biz de böyle büyük nimetlere kavuşsaydık) derler.
GurbetGuzeli
GurbetGuzeli
Yönetici
Yönetici

BASARI PUANI : 24704

http://www.gullerbahcesi.com

süper Geri: GULLER BAHCESININ GULLERI LÜTFEN OKUYUN DUA HAKKINDA.....

Mesaj tarafından ikiz_annesi C.tesi 06 Şub. 2010, 17:06

subhanallahhh Allahh dua edenleri cokkk severrr vermeyideee tskler ablamm bu guzel paylasimin icinnn :3d-triste-pleu
ikiz_annesi
ikiz_annesi
essiz üye
essiz üye

BASARI PUANI : 1591

Mesaj tarafından alemsin_valla_ya_sen C.tesi 06 Şub. 2010, 19:40

valla rabbim ne dilegim varsa verdi artik istemeye utanir oldum
cünki rabbime layik olamiyoruz habire birseyler istiyoruz:(
alemsin_valla_ya_sen
alemsin_valla_ya_sen
Admin
Admin

BASARI PUANI : 23125

Mesaj tarafından ikiz_annesi C.tesi 06 Şub. 2010, 19:52

EVEET ABLA MALESEF ÖYLEE COK NANKÖR INSANOGLU KENDIM ICIN YANI :( DUA EDERKEN HIDAYETTE ISTEYELIMM ONUN SEVECEGI AMELLERI ISLEMEYI NASIB ETSIN ALLAH
ikiz_annesi
ikiz_annesi
essiz üye
essiz üye

Mesaj tarafından alemsin_valla_ya_sen C.tesi 06 Şub. 2010, 19:56

aminnn aminn gülüm
sen bebeklerine hatim yaptin mi canim??
bende basladim insallah
alemsin_valla_ya_sen
alemsin_valla_ya_sen
Admin
Admin

Mesaj tarafından ikiz_annesi C.tesi 06 Şub. 2010, 19:59

YOK ABLAM O NASIL OLUYR ESIME SORDUM AMA HADIS KITAPLARINA BAKTI BULAMADIK BIR SEY SEYMI HURMAYI OKUYORDUK OMUYDU
ikiz_annesi
ikiz_annesi
essiz üye
essiz üye

Mesaj tarafından alemsin_valla_ya_sen C.tesi 06 Şub. 2010, 20:13

yok canim sen hatim ediyorsun bebeklere bastan sona kadar kurani okuyorsun
hurma olayi ayri
alemsin_valla_ya_sen
alemsin_valla_ya_sen
Admin
Admin

Mesaj tarafından GULNISA C.tesi 06 Şub. 2010, 20:20

dua etmek Allah tan birsey dilemek cok gusel
ama ben dua ettigim seye oyle kolay ulasamiyorum buda benim hevesimi kiriyor ister istemez dua etmeyi birakiyorum sonra daha cok uzuluyorum dualarim kabul olmuyor diye kendimi kotu hissediyorum
yukardaki yaziyi okuyunca icim dolu zaten cok agladim
hic bir dua geri cevilmiyormus belkide ben dua etmeyi bilmiyorum
GULNISA
GULNISA
essiz üye
essiz üye

BASARI PUANI : 4277

Mesaj tarafından ikiz_annesi C.tesi 06 Şub. 2010, 20:26

GULNISA demiş ki:dua etmek Allah tan birsey dilemek cok gusel
ama ben dua ettigim seye oyle kolay ulasamiyorum buda benim hevesimi kiriyor ister istemez dua etmeyi birakiyorum sonra daha cok uzuluyorum dualarim kabul olmuyor diye kendimi kotu hissediyorum
yukardaki yaziyi okuyunca icim dolu zaten cok agladim
hic bir dua geri cevilmiyormus belkide ben dua etmeyi bilmiyorum
gulnisa canimm Allah dualarini kabul etsin seni hayirla mukafatlandirsin kul Allahim ne zaman duami kabul edeceksin demedikce kabul olmazmiz dua . benimde senin gibi hissettigim anlar cok oldu, hepimize oluyordurr, Allah hayir etsin, cok guzel bir sayfa buldum orda cok guzel bilgiler var dua hakkinda buraya yollayayim sizlerde okuyun insaallah. GULLER BAHCESININ GULLERI LÜTFEN OKUYUN DUA HAKKINDA..... 292254
ikiz_annesi
ikiz_annesi
essiz üye
essiz üye

Mesaj tarafından alemsin_valla_ya_sen C.tesi 06 Şub. 2010, 20:28

canim gülnisam valla kalkcam belim karnim agriyor aklim sende kiz yazmadan edemiycem
canim hic öyle düsünme gülüm valla ne derdin var bugün dertlisin sen yine ya.niye kendini kötü hissediyorsun bakim?
kabul olmayan dua varmi canim??
bazen sadece imtihan ediliyoruz.sen dua etmeyi bilmesen bile
diyceksin ki
rabbim
ben dua etmeyi beceremiyorum
ama sabahlara kadar seccadelerini ALLAH ALLAH DIYE YIKAYAN
DUA EDINCE GERI CEVRILMEYEN KULLARININ YÜZÜ SUYU HÜRMETINE
PEGAMBERLER.ALIMLER YÜZÜ SUYU HÜRMETINE BENIM DE DUALARIMI KABUL ET DIYCEKSIN.BEN HEP ÖYLE DUA EDERIM.
BIRDE BASKASINA DUA EDIYORUZ YA MELEKLER BASIMIZDA ONLAR BU DUAYA AMIN DIYORLAR.VE ONLARDA BIZIM ICIN DUA EDIYORLAR.
alemsin_valla_ya_sen
alemsin_valla_ya_sen
Admin
Admin

Mesaj tarafından ikiz_annesi C.tesi 06 Şub. 2010, 20:30

Duanın kabul olması için

Sual: Kur'an-ı kerimde, (Dua edin, duanızı kabul ederim), hadis-i şerifte ise, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten hayâ eder) buyurulduğu halde, bazı dualar niçin kabul olmuyor?
CEVAP
Duanın kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Duanın kabul edileceğinden şüphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir. Gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmaz.
Önce çalışmak, sonra dua dinin esası!
Kabul edilir ancak, çalışanın duası!

Duanın kabul edilmesi için gereken şartlardan bir kısmı şöyle:
1- Haram lokmadan sakınmalıdır!
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani]

Sad bin Ebi Vakkas hazretleri dedi ki: Ya Resulallah, dua buyur da, Allahü teâlâ, benim her duamı kabul etsin! Cevabında buyurdu ki:
(Duanızın kabul olması için helal lokma yiyiniz! Çok kimse vardır ki, yedikleri ve giydikleri haramdır. Sonra ellerini kaldırıp dua ederler. Böyle dua nasıl kabul olunur?) [Şir’a]

Yine buyurdu ki:
(Duanın kabul olması için iki şey gerekir. Duayı ihlas ile yapmalıdır. Yediği ve giydiği helalden olmalıdır. Müminin odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı dua kabul olmaz.) [Tergibüs-salât]

2- İtikadı düzgün olmalıdır.
Bid’at ehlinin duaları kabul olmaz. Hadis-i şerifte, (Bid’at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz) buyuruldu. (İbni Mace)
Âyet-i kerimenin, duanın tesir edebilmesi için, okuyan ve okunan kimsenin buna inanması ve okuyanın itikadının düzgün olması, Allah rızası için okuması, kul hakkından sakınması, haram yememesi ve karşılığında ücret istememesi şarttır.

3- Uyanık kalble ve kabul edileceğine inanarak dua etmelidir.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâya, kabul edileceğine tam inanarak dua ediniz! Biliniz ki, Allahü teâlâ gafil bir kalb ile yapılan duayı kabul etmez.) [Şir’a]

4- Dualarım niçin kabul olmuyor dememelidir.
(Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

İstenilen şeyin olmaması, duanın kabul olmadığını göstermez. Onun için duaya devam etmelidir! Duanın kabulünün gecikmesinin başka sebepleri de vardır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Mümin dua edince, Allahü teâlâ, Cebraile, "Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!" Facir, [günahkâr] dua edince de "Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir" buyurur.) [İbni Neccar]
Şu halde, duanın kabulünün gecikmesi zararlı değildir.

5- Bela gelmeden önce çok dua etmelidir.
(Sıkıntılı iken duasının kabul edilmesini isteyen, refah zamanında çok dua etsin!) [Tirmizi]
Ebu İshak hazretlerinden dua istediler. Dua etti. Duasının kabul edildiğini gören bir talebesi, (Efendim, bu duayı bana da öğretin, ihtiyaç halinde ben de edeyim) dedi. Buyurdu ki: (Duamın kabul edilmesinin sebebi, otuz yıldır kıldığım namazlar, ettiğim dualar ve haram lokmadan sakınmamdır.)

6- Duaya hamd ve salevatla başlamalıdır.
(Ey namaz kılan, acele ettin. Namaz kıldıktan sonra dua ederken önce Allahü teâlâya layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salevat getir, sonra dua et!) [Tirmizi]

7- Yalvararak dua etmelidir.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Gafil olan kalb ile yapılan dua makbul değildir.) [Tirmizi]

Hazret-i Davud zamanında kuraklık oldu. Halk dua etmek için aralarından üç âlimi seçtiler.
Âlimlerden biri şöyle dua etti:
(Ya Rabbi, Kitabında kendimize zulmedenleri affetmemizi bildirdin. İşte biz, nefslerimize zulmettik. Senden af diliyoruz. Bizi affet!)

İkinci âlimin duası da şöyle:
(Ya Rabbi, Kitabında köleleri, azat etmemizi bildirdin. İşte biz kul olarak huzurundayız. Bizleri azat eyle!)

Üçüncü âlim de şöyle dua etti:
(Ya Rabbi, Kitabında, kapımıza gelen saili kovmamamızı, yüz çevirmememizi bildirdin. İşte biz de sail olarak huzurundayız. Senden rahmet istiyoruz. Bizi boş çevirme!)

Duaları kabul olarak rahmet yağdı.

8- Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir.
(Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

9- Günah işlemeyen dil ile dua etmelidir.
Peygamber efendimiz, (Allahü teâlâya günah işlemeyen dil ile dua edin) buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince, (Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir) buyurdu. [Tergibüs-salât]

10- İsm-i a’zam ve esma-i hüsna ile dua etmelidir.

Sual: Gafletle dua etmektense hiç dua etmemek daha iyi değil mi?
CEVAP
Gaflet içinde olduğunu söyleyerek, duayı bırakmak doğru değildir. Kalbine geldiği gibi dua etmek, ezberlediği duayı okumaktan daha iyidir. (Bezzâziyye)

Dua dinin direğidir. (Allahü teâlâ indinde duadan daha şerefli bir şey yoktur), (Düşmandan kurtulmak, bol rızka kavuşmak için dua edin! Çünkü dua, müminin silahıdır) hadis-i şerifleri duanın önemini açıkça bildirmektedir. Allahü teâlâdan bir şey istememek ise çok kötüdür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ, kendisinden bir şey istemeyene, dua etmeyene gadap eder.) [Tirmizi]

Başka bir hadis-i şerifte, (Dua ibadettir) buyuruldu. İbadeti terk etmek ise hiç uygun değildir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Bana dua edin kabul edeyim. [Bana halis kalb ile dua ederseniz kabul ederim.] Bana ibadet etmek istemeyenleri, zelil ve hakir eder, Cehenneme atarım.) [Mümin 60]

Hamd ve salevat
Sual: Dua ederken, hamd ve salevat gerekir mi?
CEVAP
Peygamber efendimize salevat getirmek duanın kabulüne vesiledir. Hamd duanın başı, salevat getirmek ise, kanatları gibidir. Duaya hamd ve Resulullah efendimize ve Onun âline ve eshabına salevat ile başlamalı, yani (Elhamdülillahi rabbil âlemîn, essalâtü vesselâmü alâ resûlinâ Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecmaîn) demeli, sonunda da yine salevat okumalı, (Allahümme salli alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammed) demelidir. Resulullah efendimize okunan dua, yani salevat kabul olacağı için, kabul olmuş iki dua arasında edilen dualar da, kabul olur.
ikiz_annesi
ikiz_annesi
essiz üye
essiz üye

Mesaj tarafından GurbetGuzeli C.tesi 06 Şub. 2010, 22:46

ELLERIN DERT GÖRMESIN BITANEM SAGOLASINNNNN
GurbetGuzeli
GurbetGuzeli
Yönetici
Yönetici

BASARI PUANI : 24704

Mesaj tarafından ikiz_annesi C.tesi 06 Şub. 2010, 23:41

GurbetGuzeli demiş ki:ELLERIN DERT GÖRMESIN BITANEM SAGOLASINNNNN

[b] ricaa ederim ablam
ikiz_annesi
ikiz_annesi
essiz üye
essiz üye

Mesaj tarafından GULNISA Paz 07 Şub. 2010, 12:08

feyzacim duygucum cok sagolun kislar beni daha cok duygulandirdiniz
icim skiliyor
dogumdan bu yana namazida biraktim basliycam diyorum erteliyorum
ne istesem tersine oluyor moralim yok
su evi satamadik diye daha cok uzuluyom
yaza kadar olmazsa kislari alip bir apartmana tasicam
esim naparsa yapsin onu yanima almiycam
bugune dek hep bildigini okudu hep yanlis adimlar atti
bu ev beni boguyor artik istemiyorum daraldim herseye uzagim git gel yoruldum biran once burdan kurtulmak istiyorum bunu COK dert ediyorum iste satilsin istiyorum MORALIM BOZUK DUNDEN BERI AGLIYORUM NASIL DUA ETSEM OYLE OLMUYOR BIR KEZDE AKLIMA TAKILDI YA IYICE SORUN ETMEYE BASLADIM ISTE BUDA BENIM SORUNUM FEYZAM TUM HINCIMI ESIMDEN ALASIM GELIYOR BU ARSAYI BU EVI HIC BANA SORMADAN ALMISTI
GULNISA
GULNISA
essiz üye
essiz üye

BASARI PUANI : 4277

Mesaj tarafından alemsin_valla_ya_sen Paz 07 Şub. 2010, 12:14

ERKEKLERIN hepsi ayni canim
benimkide kafasina koydugunu eder laf olsun diye herseyi hallettimi benim fikrimi alir.halbuki kendi coktan karar vermistir bana öylesine sorar.
bende dedim bundan sonra bende sana hic birsey sormadan yapcam
cünki ne yaptiysa ben ne dedinse yine benim sözüme geldi.
iste biz kadinlar susuyoruz.bazi seyleri duymamazlikdan geliyor.bazi seyleri görmezlikden gelip yuvayi ayakta tutuyoruz.
artik patladik mida zor toparlanir ortalik.rabbim kolaylik versin canim.
insallah hersey senin istedigin gibi olur.
sen yinede namazindan duanda vazgecme bak hersey cok güzel olacak.inan.rabbim yardimcin olsun
alemsin_valla_ya_sen
alemsin_valla_ya_sen
Admin
Admin

Mesaj tarafından ikiz_annesi Paz 07 Şub. 2010, 13:46

GULNISA demiş ki:feyzacim duygucum cok sagolun kislar beni daha cok duygulandirdiniz
icim skiliyor
dogumdan bu yana namazida biraktim basliycam diyorum erteliyorum
ne istesem tersine oluyor moralim yok
su evi satamadik diye daha cok uzuluyom
yaza kadar olmazsa kislari alip bir apartmana tasicam
esim naparsa yapsin onu yanima almiycam
bugune dek hep bildigini okudu hep yanlis adimlar atti
bu ev beni boguyor artik istemiyorum daraldim herseye uzagim git gel yoruldum biran once burdan kurtulmak istiyorum bunu COK dert ediyorum iste satilsin istiyorum MORALIM BOZUK DUNDEN BERI AGLIYORUM NASIL DUA ETSEM OYLE OLMUYOR BIR KEZDE AKLIMA TAKILDI YA IYICE SORUN ETMEYE BASLADIM ISTE BUDA BENIM SORUNUM FEYZAM TUM HINCIMI ESIMDEN ALASIM GELIYOR BU ARSAYI BU EVI HIC BANA SORMADAN ALMISTI

GULNISA ABLA INSAALLAH TUM SORUNLARIN COZULURR RABBIM SIKINTINI ALSIN GONLUNU FERAHLATSINN KOLAYLASTIRSIN ISINI INSAALLAH,
ikiz_annesi
ikiz_annesi
essiz üye
essiz üye

- Similar topics